Festivalid ja suursündmused

6.04.21

Eesti naiste tantsupidu

Esimene Eesti naiste tantsupidu toimus Jõgeva linna staadionil 2011. aasta juunis. Jõgevat külastas toona kaks korda rohkem rahvast, kui linnas argipäeviti elab. Suurem osa neist olid kaunid rahvariideis naised, kes pakkusid silmailu nii tantsuplatsil kui linnapildis. Naiste tantsu vägi ja vaim ja ilu olid nõnda võimsad, et juba esimese peo lõppedes lubati ka järgmist. Ja miks mitte ka ülejärgmist. Nagu ütles kohalik poiss ühes raamatus "Ega nad tulemata jää". Ja nii toimuski  II Eesti Naiste Tantsupidu "MeheLugu" Jõgeval 12. juunil 2016 ning III Eesti Naiste Tantsupidu "PereLugu" on tulemas 12. juunil 2022. aastal.

 

Betti Alverile pühendatud luulepäevad "Tähetund"

Jõgevalt pärit poetessi auks toimuvad Jõgeval 1993. aastast Betti Alverile pühendatud luulepäevad "Tähetund". Gümnaasiuminoored üle Eesti kogunevad Jõgevale igal sügisel luuletaja sünnipäeva paiku novembri lõpus, et luua ja nautida luuleteatrit. Sügisese kooliteatrite kohtumise eestvedajateks on alates 2012. aasta juubelifestivalist MTÜ Tähetund. Kuni 2012. aastani aitasid "Tähetunni" toimumisele kaasa SA Betti Alveri Fond ning Jõgeva gümnaasium. Projekti juhtideks on endiselt Lianne Saage-Vahur ja Maimu Valdmann. MTÜ Tähetund

Betti Alverile pühendatud luulepäevad "Tuulelapsed"

2006. aastal sai üle Eesti tuntud gümnaasiuminoorte luulefestival "Tähetund" lisa. Nimelt leidis aset esimene põhikoolide luuleteatri festival. Aastatel 2006–2013 oli festivali eestvedajaks Jõgeva gümnaasium, alates 2012. aastast liitus korraldusmeeskonnaga MTÜ Tähetund, millest sai 2014. aastal luulepäevade peakorraldaja. MTÜ Tähetund

 

 

Külmalinna talvefestival

1940. aasta 17. jaanuaril registreeriti Jõgeva ilmajaamas Eesti külm arekord -43,5 °C, mis on püsinud praeguseni. Jaanuari teisel nädalavahetusel peetakse Jõgeval talvetralli ning tähistatakse talve selgroo murdumist. Kavas on sportlikud mängud, jääpurikate sulatamine või kasvatamine ning jõulukuuskede põletamine.

 

 

Rahvusvaheli akordioni-, lõõtspilli- ja suupillimuusika festival

Aprillis kogunevad Jõgeval Eesti ja maailma parimad akordioni-, lõõtspilli- ja suupillimängijad, sest just siin leiab aset rahvusvaheline akordioni-, lõõtspilli- ja suupillimuusika festival.

 

 

 

Alo Mattiisenile pühendatud muusikapäevad 

Eesti muusika suurkuju Alo Mattiisen on sündinud ja kasvanud Jõgeval. Tema loomingu ja mälestuste jäädvustamiseks korraldatakse 1997. aastast Alole pühendatud  muusikapäevi. Kuna tegemist on konkursiga, siis ei pääse mööda žüriist, keda traditsiooniliselt kutsutakse "Suureks Kõrvaks". Muusikanädal on Jõgeva linnas iga-aastaseks suursündmuseks ja sellel on oma kindel koht Eesti kultuurikaardil. Korraldajaks on kuni 2013. aastani Jõgeva gümnaasium eesotsas muusikaõpetaja Maret Ojaga. Alates 2012. aasta muusikapäevadest on vokaalansamblite konkursist on korraldajaks MTÜ Tähetund. Ikka Maret Oja eestvedamisel. MTÜ Tähetund

 

Jõgeva linna sünnipäev

Jõgeva linn on tänaseks 82. aastat kandnud linnaõigusi. Igal aastal mai lõpus tähistatakse Jõgeva linna sünnipäeva kevadlaada ja linnapäevadega. Kavas on kollektiivide kontserdid, valitakse Jõgeva rammumees ja lastele on avatud lastelinn, külalistele pakutakse sünnipäevatorti.


 

 

 

Jõgeva kohvikutepäev

Jõgeva kohvikutepäev pakub üllatavaid maitseelamusi ning toob inimesed kodudest välja. Kohvikute ühine märksõna on kohalikud maitsed, aiasaadused ning südamega valmistatud road. Üha enam kohvikuid on avatud ka Jõgeva alevikus ja suvilate piirkonnas. Jõgevlased võõrustavad lahkelt nii lähedalt kui kaugemalt saabunud külalisi!

 

 

Suur Paunvere väljanäitus ja laat

Traditsiooniline Paunvere laat pakub kõike alates toidust ja taimedest kuni käsitöö ja riieteni välja. Laval on kultuuriprogramm ning lastele erinevad tegevused. Väljanäituse märksõnaks on kohalik toodang.

 

 

 

Puhkpilliorkestrite festival „ToPoF"  

Torma mainekas suurüritus sai alguse 2000. aastal. Festivalil osaleb tavaliselt kümmekond puhkpilliorkestrit Eesti erinevaist paigust. Päev algab orkestrite õpitoaga Torma rahvamajas, kus kuulatakse tuntud muusikute loengut ja harjutatakse ühislugusid õhtuseks kontserdiks. Toimub mälestushetk Torma kalmistul puhkpillimuusika rajaja Adam Jakobsoni haual. Festivali lõpetab suur puhkpillimuusika pidu, kus astuvad üles kõik orkestrid ning esinetakse ka koondorkestrina.  

 

Jakobsoni talupäev

Alates 2002. aastast toimub iga kevad Vaiatu külas Jakobsoni Talupäev, mis on üks Jõgeva valla kultuuripiirkonna Kevadkeskus Torma sündmustest. Sellel päeval on osavõtjatel võimalus nautida kõigi valla isetegevuslaste esinemisi, osta taimi, istikuid, talutarbeid, aiasaadusi, loomi ning osaleda taluteemalistes õpitubades. 

 
 
 

Jõulurahu väljakuulutamine 

Kolmandal advendil kuulutatakse traditsiooniliselt Jõgeval välja jõulurahu kogu Eestile.