Jõgeva vallavalitsus sai Leader-meetmest toetust projektile „Jõgeva valla ettevõtja – ettevõtlik, koostööaldis ja uuendusmeelne". Projekti eesmärgiks on Jõgeva valla ettevõtjate koostöövõrgustiku loomine, koostöö suurendamine ja ettevõtjate ettevõtlusaktiivsuse kasvatamine.

Projekti tegevusteks on ühiste koolituste, infopäevade ja seminaride korraldamine, kontaktide vahetamine, ettevõtete külastuste korraldamine ja erinevate osapoolte kokku toomine. Üheks projekti tegevuseks on ka valla ettevõtjate tegemiste kajastamine kohalikes väljaannetes ja sotsiaalmeedias. 

 

« Tagasi

Udu talus saab ööbida ujuvas majas

Kuremaa järve äärses Udu talus jätkub tegevust nii suurtele kui ka väikestele puhkajatele. FOTO: RIINA MÄGI

Eestimaa suvi on lühike ning siinsete turismitalude ja puhkekeskuste omanikud peavad tõsiselt pingutama, et pika talve üleelamiseks „rasva" koguda. Selleks on vaja kogu aeg midagi uut pakkuda. Kuremaa järve äärse Udu talu viimane uuendus on järvel ujuv majake, kus saab saunatada ja ööbida.

Udu talu peremees Mati Kärmas polnud paarkümmend aastat tagasi veel mõelnudki, mida vanaemalt päranduseks saadud järveäärse maatükiga peale hakata, kui huvilised juba küsima tulid, kas saaks seal telkida. Esimesel suvel polnud Kärmasel neile tõepoolest muud pakkuda, kui niidetud heinamaad, kuhu telk püsti panna, aga järgmisel suvel ehitas valmis kaks kämpingumaja. Nüüdseks on enam kui kolme hektarisele maa-alale kerkinud kaksteist kämpingumaja, kaks saunamaja, peomaja ja rida abihooneid ning ühtekokku saab katuse alla majutada sadakond inimest. Ent endiselt saab Udu talus ka telkida. Telkimisalal saavad parkida ka matkaautod: olemas on vooluvõtukohad ning võimalus reoveest vabaneda ja veevarusid täiendada.

Sportlikum rahvas saab Udu talus mängida võrk- ja korvpalli või teha retke järveäärsel matkarajal, laste jaoks on rajatud mänguväljak. Neile, kes soovivad järvele minna, on välja pakkuda üheksa paati. Lihtsalt puhkajate kõrval vajavad neid kalastajad. Kui juulis käib viimaseid vähem, sest soojaga kala ei võta, siis mais-juunis ja augustis-septembris on nad sagedased külalised. Et kalastajate elu Udu talus ehk ametliku nimega Kalevipoja turismitalus veelgi mõnusamaks muuta, rajas Mati Kärmas seitse aastat tagasi Euroopa Kalandusfondi meetme 4.1 toel uue paadisilla, ujumissilla, paadislipi ja abihoone. Viimases on ka ruum, kus kalastaja oma saagi ära puhastada ja külmikusse hoiule panna saab.

Kõige sagedamini soovitakse Udu talus pidada siiski suvepäevi, kokkutulekuid ja sünnipäevi. Suvisteks nädalavahetusteks on puhkekeskus enamasti tihkelt täis broneeritud. Üldjuhul planeeritaksegi tulekut pikalt ette, neid, kes helistavad ja ütlevad, et tahaksid tulla poole tunni pärast, on suhteliselt vähe.

„Õigupoolest on umbes 80 protsenti meie külastajatest püsikliendid, kes meid ikka ja jälle külastavad. Nemad aitavadki meil n-ö nina vee peal hoida. Kasuks tuleb seegi, et asume Kesk-Eestis: suurema kokkutuleku puhul on enam-vähem kõigil võrdne maa siia sõita," ütles Mati Kärmas.

Tema sõnul on Udu talus tööl kaks palgalist inimest, kelle põhitööks on ruumide koristamine ja pesu pesemine. Peremees ja perenaine ise töötavad mujal, ent panustavad ettevõtmisse oma töövälist aega. Ehitustööd on peremees näiteks enamasti ise teinud.

Udu talus ongi igal aastal midagi ehitatud või renoveeritud. Möödunud aastal valmis näiteks järvel ujuv majake, milles kaks inimest romantilise öö saavad veeta. Majakesse mahuvad saun, majutusruum ja käimla. Ahigi on majas sees, nii et seda saab ka talvel kasutada, ent külmemaks ajaks tuuakse maja kaldale lähemale. Suvel seisab see kaldast umbes 400 m paadisõidu kaugusel.

Praegu on talus käsil kettagolfiraja väljaehitamine. Tulevikus on vaja laiendada peomaja kööki, sest praegune jääb suuremale seltskonnale toidu ettevalmistamiseks napiks. Udu talu ise küll toitlustusteenust ei paku, aga et koostööpartneritel seda parem osutada oleks, tuleb töö ära teha.

Reklaaminud on Udu talu end põhiliselt oma kodulehel ja portaalis Puhka Eestis. Reklaamtahvel on ka teeotsas väljas. Ent Mati Kärmase sõnul töötab kõige paremini ikkagi suust suhu leviv reklaam.

„Kui see mulle ei meeldiks, siis ma ei teeks seda," ütles Mati Kärmas puhkajate teenindamise kohta. „Kui miski raske on, siis pika talve üleelamine. Suve puhul, nagu kogemused näitavad, ilm suurt ei loe. Eelmine suvi oli väga ilus ja üle-eelmine väga vihmane, aga külastajaid oli mõlemal korral enam-vähem ühepalju."

Keeruline on Mati Kärmase sõnul ka see, et paljude nn sisendite hinnad lähevad kogu aeg eest ära, aga turismiettevõtjal pole võimalust hindu tõsta, sest siis kliendid ei tule.

„Õnneks on meil ümber palju vaatamisväärsusi. Inimesed sõidavadki päeva ajal ümbruskonnas ringi ja tulevad õhtuks taas ööbima. Palamuse uuenenud muuseumikompleks on meile näiteks päris palju külastajaid juurde toonud ja seda ka argipäevadeks," märkis Mati Kärmas.

RIINA MÄGI