Sõpruslinnad

1.03.17

Jõgeva linnal on neli sõpruslinna, mis kõik paiknevad Läänemere regioonis:

 

Keuruu Soomes– sõprusleping alates 1991. aastast. Pikaajalise koostöö raames on Keuruu linn 1990ndatel aastatel osutanud Jõgeva linna sotsiaalasutustele märkimisväärset materiaalset abi. 2000ndatel on koostöö olnud peamiselt hariduse ja kultuuri alane.

Keuruu on 12 000 elanikuga kaunis väikelinn Kesk-Soomes, umbes 2,5 tunni autosõidu kaugusel Helsingist. Linna keskosa on ehitatud nelja saare peale.

 

Esinevad sõbrad Rootsist - Jõgeva linna sõpruslinna Karlstadi esindajad

Karlstad Rootsis – sõprusleping alates  1992. aastast. Ka Karlstad on Jõgeva linna 1990ndatel aastatel märkimisväärselt abistanud. 2000ndatel on toimunud ühine projekt „Euroopa Noored" programmi raames ja ametnike vahetus.

Karlstad on 85 000 elanikuga linn Lääne-Rootsis, kuhu jõudmiseks tuleb sõita mööda kiirteed Stockholmist 330 km Oslo poole. Karlstad on tuntud Rootsi päikeselinnana (sümboliks päike) ning seda külastab väga palju turiste. Karlstadis on suur puidu- ja paberitööstusklaster, oma ülikool ning Rootsi üks moodsamaid jäähalle. Linna jäähoki võistkond on tulnud korduvalt Rootsi meistriks. Karlstadis toodetakse ka meil hästi tuntud Löfbergs Lila kohvi.

 

 

Kaarina Soomes – sõprusleping sõlmiti 2005. aastal. On toimunud mitmed vastastikused visiidid ettevõtjate ning haridus- ja kultuuritöötajate vahel, samuti ametnike vahetus.

Kaarina on Lääne-Soomes Turu linna külje all asuv 30 tuhande elanikuga rikas ja kiirelt arenev mereäärne omavalitsus.

 

Jonava Leedus – sõprusleping sõlmiti 2010.a suvel, mil Jõgevahe Pere kollektiiv osales Jonavas folkloorifestivalil. Jõgeva linna koostöö Jonavaga algas aga juba 2007. aastal ja sai alguse ettevõtte Agrochema initsiatiivil toimunud kohtumiste käigus. Aastate jooksul on toimunud arvukalt kogemuste hankimise külaskäike nii ettevõtjate, kommunaalettevõtjate, haridus- ja kultuuriinimeste kui ka ametnike vahel.
Jonava on 52 000 elanikuga omavalitsus, mille keskuseks olev 35 000 elanikuga Jonava linn asub 30 km Kaunasest põhja pool. Linna suurim tööandja on enam kui 1500 töötajaga Achema keemiatehas.

 

Alates 2007. aastast on Jõgeva Läänemere Linnade Liidu liige ja alates 2006. aastast Eesti Tervislike Linnade Võrgustiku liige.

 

Esimesel Eesti Naiste Tantsupeol Jõgeval osalesid ka rahvatantsijad sõpruslinnast Jonavast.