Rahvusvaheline akordioni- ja suupillimuusika festival Jõgeval

Laupäeval, 22. aprillil kõlab Jõgeval akordioni-, lõõtspilli- ja suupillimuusika. Nautida saab kontserte uuel suvelaval, osaleda Henn Rebase ja Juhan Uppini juhendamisel pilliõppe töötubades ning külastada kevadlaata.

Akordioni-, lõõtspilli- ja suupillimuusika festival toimub Jõgeval kuuendat korda. Festivalil astuvad üles Eesti, Soome, Ungari ja Läti muusikud. Soomest on tulemas suupillikvartett, Ungarist lõõtspillimängija ning Lätist suupillikvintett „Noored vanaisad". Jõgeva akordioni-, lõõtspilli- ja suupillimuusika festival on omanäoline ettevõtmine, sest siin mängivad koos kolm pilligruppi. Pillid tunduvad küll üsna erinevad, kuid nad kuuluvad tegelikult ühte perekonda ning heli tekitamise põhimõte on neil kõigil sama. Lisaks 22. aprilli festivali põhipäevale kuuleb juba kolmapäeval, 19. aprillil Jõgeva kultuurikeskuses Valgevene kollektiivi „The Russian Song" vene rahvalaule ja Georg Otsa repertuaari kuulunud lugusid. Tegemist on vokaaltrioga (tenor, bariton ja bass), keda saadab akordion. 21. aprillil kõlab Villu Veski (saksofon) ja Tiit Kalluste (akordion) kontsert „Põhjala saarte hääled". See on muusikaline projekt, mis on saanud inspiratsiooni põhjamaade saarte folkloorist.

Sütitav ühismängimine

Festivalil on võimalik osaleda erinevates pilliõppe töötubades, kus asjatundjate käe all tehakse pilliga tutvust ja õpitakse selgeks mõned loodki. Akordioni töötuba juhendab sel aastal legendaarne Henn Rebane, lõõtspilli õpetab aga eesti lõõtspilli ja rahvapillide mängija Juhan Uppin. Tegemist on Eesti silmapaistvamate mängijatega. Kui Henn Rebane viimati Jõgeval akordioni õpetas, oli tal kindel siht inimesed pillimänguga nakatada. Toona selgitas Rebane, et tema õpitoa eesmärk on tekitada huvi ja hoida inimest pilli juures. „Tahan, et esimene kogemus oleks Rebase juures selline, mis sütitab pillimänguga edasi tegelema – mõnus kogemus ühismängust," rääkis akordionist eelmisel festivalil. Jõgeva kultuurikeskuse juhataja ja sündmuse eestvedaja Ainar Ojasaar kutsub festivalile osalema muusikakoolide lapsi. „Neil on harukordne võimalus õppida Eesti tippude käe all ning loomulikult vabalaval koos musitseerida. Sama kehtib ka kõikide täiskasvanud harrastajate kohta," märkis Ojasaar.

Kontserdipäeval saab kultuurikeskuse uus suvelava oma ristsed. Festivali vabalava kontsert on sel laval esimeseks sündmuseks. Vabalavale on oodatud kõik akordioni-, lõõtspilli- ja suupilliharrastajad, kes soovivad avalikult oma mänguoskusi näidata. Esineda võib üksi või kollektiiviga. Registreerimine toimub kohapeal vahetult enne vabalava algust. Vabalava programmi juhib näitleja ja muusik Elmar Trink. Lisaks suvelavalt kõlavale muusikale toimub samal ajal lava ümbruses kevadlaat.

Päevakava:

Kell 11.00 akordioni ja lõõtspilli töötoad Jõgeva muusikakoolis. Juhendavad Henn Rebane ja Juhan Uppin.
Kell 12.00 vabalava kultuurikeskuse suvelaval. Esineda võivad kõik akordioni-, lõõtspilli- või suupilliharrastajad.
Kell 15.00 galakontsert Jõgeva kultuurikeskuses. Esinevad muusikud Eestist, Soomest, Lätist ja Ungarist.